HABERLER / Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri İle Toplantı
Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri İle Toplantı
Bookmark and Share
4.9.2012 09:26:20
Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz, 03 Eylül 2012 Pazartesi günü saat 15.00’de Valilik Toplantı Salonu’nda sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile bir araya gelerek, komşumuz Suriye’de yaşananların ilimize yansıması konusunda durum değerlendirmesi yaptı.
 
Baro Başkanı Av. Sinan Akgöl, Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı A.Kadir Teksöz ve ilimizdeki sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan Vali Lekesiz, ilimizin sahip olduğu değerlere vurgu yaparak, ‘Hatay, gözümüz gibi sakınmamız gereken bir ilimiz. Her bir metrekaresini, her bir köşesini iyi planlamak, geleceğe iyi aktarmak durumundayız. Bunu da birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi muhafaza ederek yapacağız. Çünkü bu il, gücünü zaten bu birlik ve beraberlikten alıyor.’ dedi.
 
Daha Serinkanlı Olmamız Gereken Günler Yaşıyoruz

 

Düne göre her birimizin daha serinkanlı olmamızı gerektiren günler yaşadığımızı vurgulayan Vali Lekesiz, ‘Yaptıklarımız, söylediklerimiz, değerlendirmelerimiz nasıl algılanabilir, nasıl değerlendirilebilir, bireysel öngörüsüzlüklerimiz yüzünden, yapacağımız yanlışlıklar yüzünden Hatay’da bir vatandaşımızın burnu kanar mı endişesini hepimiz yaşamalıyız, yaşıyoruz. İşlerimizi hepimiz bu hassasiyetle yapmalıyız.’diye konuştu.

 

İzinsiz Gösteri Yürüyüşüne  Müsaade Edilmeyecektir

 

01 Eylül 2012 Cumartesi günü ilimizde gerçekleştirilen basın açıklamasına da değinen Lekesiz, ‘Tek tek bireylerin olduğu gibi, sivil toplum örgütlerinin de hak ve özgürlüklerini kullanırken, halkı aydınlatma unsurunu gerçekleştirirken hukuk çerçevesinde hareket etmeleri gereği son derece açıktır. Basın açıklamasının yapılacağı yer ve kurallar bellidir. İzinsiz gösteri yürüyüşü 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nda nasıl tanımlanmıştır bellidir. Hepimiz toplumsal düzenin sağlıklı işleyebilmesi açısından Türkiye Cumhuriyeti’nin başta Anayasası olmak üzere tüm kanunlarına, ilgili mevzuatına uygun olarak hareket etmek durumundayız. Bu vesile ile belirtmek isterim ki; bundan sonra ilimizin, her bir vatandaşımızın, toplumsal hayatımızın huzuru için ‘Basın Açıklaması’ adı altında fiilen izinsiz gösteri yürüyüşüne asla müsaade edilmeyecektir.’dedi.

 

Söz konusu basın açıklamasında atılan ‘Antakya Sokağa El-Kaide’yi Kovmaya’ ifadesine de değinen Lekesiz, ‘Çok daha önce de defalarca paylaştım, bizim söylediklerimiz yavrularımız, çocuklarımız tarafından nasıl algılanabilir lütfen dikkat edelim. 80 öncesi, güvenlik birimlerinin yapması gerek işleri yapmaya yönlendirilen gençlerimiz çok oldu. Ömrünün baharını taş duvarlar arasında geçirdi bu çocuklarımız. Kimilerini özel sohbette dinledik, kimilerinin anılarını okuduk. Bunlardan yeterince ders çıkarmayacak mıyız? Asayiş sağlanacaksa, huzur ve güvenlik sağlanacaksa bunu tüm demokrasilerde olduğu gibi Devletin meşru güvenlik kuvvetleri sağlar. Lütfen yazdıklarımıza, söylediklerimize dikkat edelim, iyi değerlendirelim. Bunlar gelecekte ilimizdeki toplumsal barışın zedelenmesi adına fevkalade kaygı verici ifadeler.’şeklinde konuştu.

 

Arap Baharı ile beraber güneyimizde yer alan çeşitli ülkelerde iç karışıklıklar çıktığını, komşumuz Suriye’ye de bu karışıklıkların yansıdığını ifade eden Lekesiz, ‘Türkiye Cumhuriyeti Suriye’nin geleceği ile ilgili olarak durduğu yerin;
 
1- Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması
 
2-Toplumun haklı taleplerinin karşılanması olduğunu ve nihayet can güvenliği dolayısıyla ülkesinden ülkemize gelenlere insani ve vicdani gerekçelerle kapılarını açtığını defalarca tekrarladı. Önce ilimize daha sonra da başka illere gelen geçici misafirleri kabul ettik. Kolay kolay kimse evini yurdunu yuvasını terk etmek istemez. 1.5 sene önceki sürecin başladığı günden bu yana ‘misafir’ kelimesini kullandım. Çünkü komşudaki kargaşa sona erdiğinde misafirlerimiz ülkelerine geri dönecekler.’dedi.

 

İlimizde insani gerekçelerle geçici olarak misafir edilen Suriyelilerle ilgili olarak bazı basın- yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan haberlerin sistematik bir biçimde belirli bir merkezden yönlendirildiğinin açık olduğunu değerlendirdiğini de ifade eden Lekesiz, ‘Resmi kurumlarımıza hiçbir teyit ettirme ihtiyacı duyulmadan haber ve değerlendirmeler yapılıyorsa, can güvenliği dolayısı ile ilimize, ülkemize sığınmış olan misafirler topluma hedef gösteriliyor ise, konuyla ilgili haberlerin pek çoğunda aynı haberler ve aynı fotoğraf kareleri kullanılıyorsa hepimizin döne döne düşünmesi gerekir. Suriyeli misafirler Şanlıurfa, Osmaniye, Kilis, Gaziantep, Kahramanmaraş ve diğer illerimizde de mevcuttur. Ancak medyada yoğun olarak gündeme getirilen asılsız iddiaların ve söylentilerin sadece Hatay’a yönelik olması dikkat çekicidir. Farklılıklarımız zenginliğimiz ve enerji kaynağımızdır. Buna biz Hataylılar olarak böyle inanıyoruz. Ancak bu zenginliğimizin belirli bir merkez tarafından oynanabilecek sinir uçları olarak görüldüğü ve ayrışma unsuru haline getirilmesinin hedeflendiği çok açıktır.’dedi.

 

Lekesiz sözlerini; ‘Belirli bir merkezden yönlendirildiği çok açık olan bu söylentilere itibar etmeyen Hataylılar, Hatay’a ve Türkiye’ye dost olmayan bazı karanlık ellerin oyununa gelmeyecektir.’ sözleriyle bitirdi.

 

Bir basın mensubunun; Cumartesi ve Pazar günkü bazı gazetelerde,
 
Hatay’ı karıştırmak isteyenlerin ilimizde bazı faaliyetlerde bulunduklarına dair haberlerin yer aldığı sorusu üzerine Vali Lekesiz, ‘Bizim de resmi birimlerimize bu tür bilgiler intikal etti, ediyor, ancak az önce de söylediğim gibi hiç bir karanlık merkez Hatay’daki kardeşlik iklimine zarar veremeyecektir. Hataylılar buna izin vermeyecektir.’dedi.

 

Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı A.Kadir Teksöz de basında çıkan bazı haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade ederek, ‘Lokantada yemek yiyen bir Suriyeli misafirin ‘Parasını Başbakandan al’ dediğine dair haberler yer aldı. Yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde böyle bir lokantacı bulamadım. Bize de böyle bir olay gelmedi. Antakya son derece huzurlu ve rahat bir kenttir. Bu huzuru kimsenin bozmasına izin vermeyelim. İlimize hep beraber sahip çıkalım.’ diye konuştu.

 
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
 
 
 
 
 


T.C. Hatay Valiliği © 2012
Adres : Kışlasaray Mah. Vilayet Cad. Hükümet Konağı 31100 Antakya/HATAY
Telefon : 0 326 214 62 13-14 / e-posta: hatay@icisleri.gov.tr