HABERLER / ‘Hatay İl Yenilik Platformu Markalaşma Süreci’ Semineri
‘Hatay İl Yenilik Platformu Markalaşma Süreci’ Semineri
Bookmark and Share
26.7.2012 13:54:27
Vali Lekesiz: ‘ Ben, Sen, O Yok. Hatay Olarak ‘Biz’ Varız.’ 

Valiliğimizin öncülüğünde TÜBİTAK desteği ile ilimiz paydaşlarının işbirliği ile yürütülen  Hatay İl Yenilik platformu Pojesi kapsamında düzenlenen ‘Markalaşma Süreci’ konulu seminer, 26 Temmuz 2012 Perşembe günü saat 09.30’da İl Özel İdare Toplantı Salonu’nda yapıldı.
 
Toplantıda konuşan Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz, projeyi ‘Hatay’ın Anavata’a katılması’ sürecinde yaşanan birlik ve beraberliğe benzeterek ‘Projenin özeti şudur: 73 yıl önce 40 kişilik Hatay Millet Meclisi oybirliği ile Türkiye’ye katılma kararı aldı. Mecliste Türk, Arap, Alevi, Sünni, Hıristiyan, Ermeni vardı. Yani ilimizin renklerinden ne varsa Meclise yansımıştı. Bu gerçekten çok güzel bir şey. O gün Hataylı büyüklerimiz dediler ki, ‘ben, sen, o yok biz varız’. Bu proje de aynı öyle. Ben, sen, o yok. Hatay olarak biz varız.’ dedi.
 
Hatay’da müthiş bir zenginlik olmasına rağmen gelişmiş ilk 10 il içerisinde sayılmadığı konusunu hatırlatan Lekesiz, ‘Pek çok ekonomik göstergede ilimiz ilk 10’da sayılan illerin önünde. Ama hemşehrilerimiz ilimizi ilk 10’da saymıyor. Bu ne demek? Bu; ben, sen, o yok, biz varız kültürünün bu ilde çok daha güçlendirilmesi, elbirliği ile çok güçlü bir işbirliği ağı içerisinde ilimizin tanınırlığına, bilinirliğine ciddi omuz vermek, katkı yapmak demektir.’şeklinde konuştu.
 
İl Yenilik Platformu projesinin de bu anlayıştan doğduğunu vurgulayan Lekesiz, ‘Antakya Belediye Başkanlığı, MKÜ Rektörlüğü, Hatay İl Özel İdaresi, DOĞAKA, İskenderun Belediye Başkanlığı, Antakya Ticaret Borsası Başkanlığı, ATSO, HESOB, İskenderun OSB, Antakya OSB, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası, İskenderun Deniz Ticaret Odası, Otoman Palace, HASİAD, HAGİAD,  MÜSİAD Hatay Şubesi, Kadın Girişimciler Derneği bir araya geldiler ve bu takdire değer bir gelişmedir. Hepsine teşekkür ediyorum.’diye konuştu.

L
ekesiz, Hatay İl Yenilik Platformu altında yapılacak bir dizi çalışmadan birinin de Markalaşma ile ilgili olarak ilimizin geleceğine katkı yapmak olduğunu ifade ederek, ‘Küreselleşme çağında yatırımlar için çekici hale gelmek, yerel ekonomik kalkınmanın ana hedeflerinden biridir. İller, fiziksel, ekonomik, sosyal ve kültürel planlar yoluyla farklı tipte kullanıcıların beklentilerini karşılama çabası içinde birbirleri ile rekabet halindedirler. Küresel sisteme eklemlenme aracı olarak üstlendiği rol sebebiyle marka olma çabası içine girmiş iller için "markalaşma" olgusu da ilin sosyo-ekonomik gelişimi için bir araçtır. İllerin markalaşması, en sade ifadeyle, ürün markalaşma stratejilerinin il üzerinde uygulanmasıdır. Markalaşma süreci, ilin güçlü ve pozitif yanlarını ve karakteristiklerini istenilen kitlelere yayan güçlü araçlar oluşturmayı hedefleyen bütünsel ve kapsamlı bir süreçtir.’diye konuştu.
 
Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise, daha önce başlanılan bir Marka Kent süreci olduğunu, Hatay Yenilik Platformu’nun da ikinci süreç olduğunu ifade ederek, ‘Amacımız ilimizi gerçekten saygın markalar ve saygın iller arasına sokmak, gezip görülmesi, ticaret yapılması, olmazsa olmazların üst seviyede olduğu bilinecek bir il haline getirmektir. Bunun için son yıllarda ilimizin tüm dinamikleri olarak büyük bir çabanın içerisindeyiz.’ dedi.
 
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. H.Salih Güder de, projenin önemini vurgulayarak, ‘Yarışmacılığın ve rekabetçiliğin son derece üst düzeyde seyrettiği günümüz koşullarında başarılı olmak, ancak sahip olduğu potansiyeli doğru şekilde değerlendirip, kabiliyetlerini geliştirerek, yenilikçilikle yapılır.’diye konuştu.
 
Proje tanıtımına yönelik sinevizyon gösterisinin sunulduğu ve Proje Koordinatörü Funda Hüzmeli'nin proje hakkında bilgi verdiği seminerde, Marka Danışmanı Özgür Akış da Markalaşma konusunda bir sunum yaptı.
 
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
 
 
 
 
 
 


T.C. Hatay Valiliği © 2012
Adres : Kışlasaray Mah. Vilayet Cad. Hükümet Konağı 31100 Antakya/HATAY
Telefon : 0 326 214 62 13-14 / e-posta: hatay@icisleri.gov.tr